Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp

Ano, citaci z nadpisu naleznete přímo na vrchu naší „posvátné hory“. Tento nápis je vyveden na štítu turistické chaty, kterou na vrcholu Řípu taktéž naleznete. O Řípu jsme se všichni učili, všichni známe jeho siluetu z učebnic a všichni víme, že na ni dle pověsti náš legendární prapředek  praotec Čech přivedl svůj lid.

chata na vrcholu hory Říp

Svou polohou patří Říp stále do územně správní celku Ústeckého kraje . Ač je náš svatý kopeček zalesněný, vystupuje z okolní krajiny jako oáza na poušti. Je totiž obklopen zemědělskou půdou, kde je pěstováno mnoho plodin a tudíž po zorání těchto ploch jde o zelenou horu v hliněné krajině.

románská rotunda sv. Jiří (Říp)

Výstup nahoru není nijak usilovný a jedna z cest je dokonce silnice, kterým se zásobuje chata, bufet i restaurace na vrcholu.  Na vrcholu naleznete samozřejmě i románskou rotundu sv. Jiří. Pod Řípem se se pak konají pravidelné Řípské poutě, kterými si dozajista vylepšuje jako pořadatel obec Krabčice svůj obecní rozpočet.

celkový pohled z hory Říp

My Vás dnes provedeme velice jednoduchým okruhem, kde ke stoupání využijeme zmíněnou „silnici“ a zpět půjdeme stezkou mezi stromy. Ti, kdo se rozhodnou pokořit Říp s kočárkem, samozřejmě mohou, ale budou se vracet shodnou cestou, kterou přišli.

Shrnující informace

  • převýšení 284 m
  • délka trasy cca. 7 km
  • typ trasy okruh, možno absolvovat i s kočárkem
  • náklady 0 Kč, nebo parkovné dle ceníku
  • otevřeno non-stop

Doplňující informace:

A až tento výlet zdoláte, můžete s klidem říci: „Byli jsme na Řípě“ 🙂

Další foto na našem Instagramu.

Facebooktwitterby feather
Facebooktwitteryoutubeinstagramby feather
Příspěvek byl publikován v rubrice Ústecký kraj, Výlet s kočárkem se štítky , , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.