V kopci nad Berounkou je majestátný Karlštejn

Hrad hradů, jehož hlavní věž pozná jakékoli dítě školou povinné. Hrad hradů, ve kterém filmaři strávili mnoho času a kdy v dobách nedávno minulých jejich kamerami proběhly kilometry filmového celuloidového pásku :).

hrad Karlštejn

Trasu, kterou jsme vám doporučili jsme taktéž absolvovali a můžeme říci, že směrem k hradu po žluté Svatojakubské cestě se otevírají dech beroucí pohledy na tento skvost umístěný v lesích národní přírodní rezervace. Startujeme v železniční stanici v Zadní Třebáni, kde nás po přechodu mostku pro pěší přivítá věčné Slunce 🙂 s latinskou citací a také budete právě tady moci být chvilku totálně Za vodou.

Tím naše štěstí toho dne začalo. Měli jsme totiž to štěstí, že jsme touto cestou hrad navštívili v normální pracovní den v dopoledních hodinách, než cestovky a různí zprostředkovatelé nepřivezou k tomuto hradu polovinu Prahy. Když jsme z hradu odcházeli, bylo již značně „zahuštěno“ jak na hradě, tak v podhradí.

Takhle to máte šanci vyfotit, jen když půjdete po žluté 🙂

Nemá cenu se zde rozepisovat o historii hradu, že sloužil jako klenotnice, atp. Vše co nám bylo sděleno, je opravdu více, než na Internetu seženete. Pokud chcete hloubat ještě dál, máme tu něco pro fajnšmekry o karlštejnské bestii a dozajista najdete i další záhady a tajemna.

Dům hodin v podhradí

Na oficiální výklad budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, protože pokud chcete absolvovat všechny 3 okruhy, počítejte s částkou přes 900 Kč pro jednoho dospělého člověka. Ale vyplatí se…. Krom výkladu uvidíte i interiéry hradu, což je k nezaplacení a přeci jen…..zůstat stát před branami, nebo Karlštejn dobýt?  🙂

zahuštěné podhradí 🙂

Do těchto končin se samozřejmě vrátíme, máme tu lomy v Mořině, máme tu vodopády, máme tu sv. Jana pod Skalou. Ale o tom někdy příště.

Shrnující informace

  • převýšení 309 m
  • délka trasy cca. 10 km
  • typ trasy okruh, v části náročné stoupání
  • náklady dle vstupného a dle absolvovaných okruhů
  • otevřeno dle provozní doby hradu

Doplňující informace:

Jste správně nažhaveni a říkáte si, že to dáte? No paráda, to je dobře, protože je opravdu na co se dívat. Tak zase zítra a nezapomínejte na náš Instagram a naší stránku na Facebooku! Tam všude se dějí další věci! 🙂

Facebooktwitterby feather
Facebooktwitteryoutubeinstagramby feather
Příspěvek byl publikován v rubrice CHKO Český kras, Středočeský kraj se štítky , , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.